• Deviataci na exkurzii v Bratislave

• Dňa 2.6. 2022 vo štvrtok sa žiaci 9.A triedy zúčastnili exkurzie do Bratislavy. Najskôr sme sa prešli po centre Bratislavy, pozreli sme si významné pamiatky (Primaciálny palác, Stará radnica, Rolandova fontána, Národné divadlo, Reduta...) a povedali sme si o významných osobnostiach spojených s dejinami Bratislavy. Potom sme sa presunuli električkou do Aurélia. Aurélium je miesto, kde sa prelína zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“, kedy je vedecký poznatok alebo akékoľvek učivo skryté v zábavnom experimente. Idea centra vedy vychádza z názoru, že najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. Preto sa snaží všetkým návštevníkom dať príležitosť všetko vyskúšať a prísť na mechanizmus, akým daná vec funguje. Všetko je do značnej miery v rukách návštevníka. Hlavnou myšlienkou centra vedy je popularizovať vedu formou prístupnou širokej verejnosti tak, aby si každý z návštevníkov odniesol nové poznatky, zážitky a nové vedomosti. Zážitkové centrum vedy je určené  pre mládež od 12 rokov, pretože exponáty vyžadujú základné znalosti fyziky, ktoré návštevníkom pomôžu pri ďalšom rozvoji vedomostí.

Absolvovali sme laserovú show a aj komentované Teslove experimenty s vysokým napätím, dozvedeli sme sa veľa aj o Aurelovi Stodolovi. Od krstného mena rodáka z Liptovského Mikuláša prof. Ing. Aurela Stodolu, ktorý bol významný slovenský fyzik, technik a zakladateľ teórie parných a plynových turbín je odvodený aj názov Aurélium. Dokonca bol profesorom Alberta Einsteina, ktorého známy citát „Dôležité je neprestať sa pýtať“  je mottom zážitkového centra vedy Aurélium.

Odporúčame všetkým žiakom vyšších ročníkov, aby túto exkurziu absolvovali tiež, jej návšteva totiž obohatila vedomosti nás všetkých. (žiaci 9.A triedy)

• RIADITEĽSKÉ VOĽNO

• Udelenie riaditeľského voľna

Na základe § 150 ods. 5 Zákona NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov udeľuje riaditeľstvo Základnej školy, Hlavné námestie 14, 941 31 Dvory nad Žitavou žiakom 1. – 9. ročníka

dňa 10. 06. 2022 (piatok)

RIADITEĽSKÉ VOĽNO z organizačných dôvodov – dvojdňové školenie pedagogických a odborných zamestnancov.

Všetci žiaci budú zo školského stravovania automaticky vyhlásení. Vyučovanie bude pokračovať 13. 06. 2022 (pondelok) podľa platného rozvrhu hodín.

PaedDr. Anna Kijaček Rošková